عکس پروفایل در مورد آدم‌ها چه می‌گوید؟

0
مجله سیب سبز: برای بعضی‌ها فرقی نمی‌کند که در اینستاگرام حاضر باشند یا در فیس‌بوک. از نظر آنها شبکه‌های اجتماعی مجازی، تنها فضایی برای انتشار عکس یا به اشتراک گذاشتن رویدادهای زندگی‌شان به روایت تصویر با دیگران است. این دسته از کاربران، از هر فرصتی برای گرفتن یک تصویر خاص یا دلنشین استفاده می‌کنند و کمتر پیش می‌آید که یک عکس را بیشتر از چند ماه روی پروفایل‌شان قرار دهند.اما چه شما در گروه این کاربران عکس‌دوست قرار داشته باشید و چه میانه‌ای با تغییر دادن عکس‌تان نداشته باشید، با قرار دادن یک تصویر در پروفایل‌تان حرف‌های زیادی به مخاطبان‌تان می‌زنید؛ حرف‌هایی که شاید ناخودآگاه آنها را به زبان تصویر درآورده و روی پروفایل‌تان گذاشته باشید. ما در این صفحه، عکس پروفایل شما را رمزگشایی می‌کنیم و می‌گوییم پشت تصویری که برای معرفی خودتان انتخاب کرده‌اید، چه پیام ناخودآگاهی وجود دارد.

حسابی به خودتان رسیده‌اید؟

چهره‌ای با آرایش کامل؛ انگار این عکس پیش از رفتن به یک ‌مهمانی مجلل گرفته شده و برای آراستن موها و صورت حسابی وقت صرف شده است.

می‌خواهید چه بگویید؟

به نظر افرادی که این تصویر را می‌بینند، شما برای آراستگی‌تان ارزش زیادی قائل هستید و دوست دارید دیگران شما را نه به عنوان یک فرد فعال یا حتی باهوش بلکه به عنوان فردی زیبا بشناسند و توصیف کنند. چنین تصویری از یک خانم، دقیقا همان چیزی را به ذهن می‌آورد که دیدن تصویر یک مرد بدنساز که در عکس پروفایلش تی‌شرت تنگی پوشیده تا عضلات دستش را به خوبی به نمایش بگذارد.

عکس پروفایل در مورد آدم‌ها چه می‌گوید؟

عکس کارتونی گذاشته‌اید؟

برای صفحه پروفایل‌تان تصویر کارتون مورد علاقه‌تان را گذاشته‌اید یا کاریکاتوری از چهره خودتان را در بخش عکس پروفایل‌تان قرار داده‌اید؟

می‌خواهید چه بگویید؟

شما با انتخاب چنین عکسی هم از شوخ‌طبع بودن‌تان دیگران را باخبر خواهید کرد و هم از شباهتی که به یک شخصیت کارتونی خاص دارید، خواهید گفت. برای مثال اگر تصویر همسر ملوان زبل را به جای عکس خودتان بگذارید، احتمالا می‌خواهید بگویید که شما هم لاغر و بلندقد هستید و اگر باب‌اسفنجی را انتخاب کرده باشید، ممکن است بخواهید ساده‌دلی و کمی گیج‌بودن‌تان را به دیگران تفهیم کنید اما در مورد عکس‌های کارتونی، چندان مهم نیست که از شباهت‌تان به چه کسی حرف می‌زنید؛ چراکه بیشتر از هر چیز شوخ‌طبع بودن شما، کمی کودکانگی‌تان و مجوزی که برای شوخی کردن در صفحه‌تان صادر می‌کنید مورد توجه قرار خواهد گرفت.

پشت میز کار نشسته‌اید؟

شاید ترجیح دهید به جای یک عکس در محیط خصوصی‌تر، خودتان را در فضای اجتماعی و با لباس رسمی به دیگران نشان دهید و عکس پروفایل‌تان را پشت میز کار یا در فضای اداره‌تان بیندازید.

می‌خواهید چه بگویید؟

این عکس‌ها معمولا در شبکه اجتماعی «لینکداین» بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ چراکه این شبکه اجتماعی معمولا فضایی برای تبادل نظر میان همکاران را ایجاد می‌کند و صاحبان عکس می‌خواهند به کسانی که در این شبکه رزومه کاری‌شان را می‌بینند بگویند حسابی اهل کار هستند. گذشته از این، کسانی که این عکس را انتخاب می‌کنند می‌خواهند رسمی‌تر به نظر برسند و از نظر آنها دوستان‌شان در شبکه‌های اجتماعی مثل کسانی که در کافه، رستوران یا پارک‌ها می‌بینند هستند، نه مثل کسانی که اجازه دارند به خانه‌شان سر بزنند و به بخش خصوصی‌تر زندگی‌شان وارد شوند.

‌مهمانی برو هستید؟

یک عکس دسته‌جمعی خندان در کنار دوستان و در ‌مهمانی هم می‌تواند انتخاب دیگری برای عکس پروفایل شما باشد. اما تصویر پروفایل، می‌تواند گاهی بیشتر از آنچه گفتیم معنا داشته باشد و حتی گویای شخصیت شما باشد.

عکس پروفایل در مورد آدم‌ها چه می‌گوید؟

می‌خواهید چه بگویید؟

آدم‌های برون‌گرا، معمولا یک تصویر دسته‌جمعی در کنار دوستان یا اعضای خانواده‌شان را به عنوان عکس پروفایل انتخاب می‌کنند. آنها با این کار با یک تیر دونشان می‌زنند؛ هم تصویری آراسته از خودشان که برای ‌مهمانی رفتن حاضر شده‌اند را به نمایش می‌گذارند و هم با حضور دیگران در تصویر می‌گویند که به بودن در جمع علاقه دارند و اهل معاشرت هستند.

منظره‌ها را ترجیح می‌دهید؟

کم نیستند کسانی که عکس طبیعت، حیوانات یا حتی یک تابلوی نقاشی را به جای عکس پروفایل خود انتخاب می‌کنند. چنین عکسی هم می‌تواند نشانه علاقه آنها به یک موضوع خاص باشد و هم حرف‌های دیگری برای گفتن داشته باشد.

می‌خواهید چه بگویید؟

انتخاب عکس طبیعت به جای عکس خودتان، نه‌تنها می‌تواند از طبیعت‌دوستی شما حکایت کند بلکه گاهی راز‌های شخصیتی‌تان را هم فاش می‌کند. چنین عکسی به دیگران می‌فهماند که شما فردی برون‌گرا هستید که نمی‌خواهید با صراحت این واقعیت را به دیگران گوشزد کنید. شما احتمالا مایل هستید فاصله‌تان را با دیگران حفظ کنید اما در عین درونگرایی به حضور در کنار دیگران هم نیازمندید و می‌خواهید با آمدن به شبکه‌های اجتماعی، حصاری که دور خودتان کشیده‌اید را کمرنگ‌تر کنید.

دست‌تان به کار خیر است؟

تصویری از شما که در بازارچه خیریه حضور دارید یا مشغول گل خریدن از یک کودک دستفروش هستید، می‌تواند حرف‌های زیادی با آمدن روی صفحه پروفایل شما به دیگران بگوید.

می‌خواهید چه بگویید؟

شما می‌خواهید با انتخاب این عکس به دیگران بگویید که اهل فعالیت‌های بشردوستانه هستید یا ساده‌تر بگوییم، آدمی روشنفکر و خاص هستید. برای شما نه مثل گروه‌های قبلی به نمایش گذاشتن زیبایی‌تان اهمیتی دارد و نه برونگرایی‌تان را با حضور در یک ‌مهمانی پرزرق و برق می‌خواهید ثابت کنید. حرف شما تنها این است که «من به موضوعات مهم‌تری فکر می‌کنم؛ به چیزهایی که شاید شما فکرش را هم نکنید! پس با احترام بیشتری به صفحه من بیایید و هر کامنتی را زیر پست‌های من نگذارید!»

نمی‌خواهید عکس بگذارید؟

خیلی‌ها تمایلی به اضافه کردن عکس به پروفایل‌شان ندارند. آنها همان تصویر پیشنهادی که از ابتدا روی صفحه بوده را می‌پذیرند و هرگز عکس خود را جایگزین آن نمی‌کنند.

عکس پروفایل در مورد آدم‌ها چه می‌گوید؟

می‌خواهید چه بگویید؟

اگر شما هم جزو این گروه افراد باشید، بعید است که تنها به‌خاطر بی‌حوصلگی یا در دسترس نبودن عکس‌های‌تان این تصویر را تغییر ندهید. احتمالا شما می‌خواهید به دیگران با قاطعیت بیشتری بگویید که باید از شما فاصله بگیرند و چندان به حریم خصوصی‌تان نزدیک نشوند. شمایی که عکسی برای پروفایل‌تان انتخاب نمی‌کنید، احتمالا پست‌های زیادی را هم روی صفحه‌تان نمی‌گذارید یا اگر اهل پست گذاشتن باشید، بعید است رد پای دل‌نوشته‌ها یا عکس‌هایی که یک روز از زندگی‌تان را به تصویر کشیده‌اند در صفحه شما پیدا شود. شما معتقدید باید استفاده جدی‌تر و هدفمندتری از حضورتان در شبکه‌های اجتماعی کنید و با نمایش ندادن زندگی خصوصی‌تان روی این صفحه، راه را برای حرف و حدیث‌های دیگران ببندید.

عشق‌تان را به رخ می‌کشید؟

یک عکس دونفره عاشقانه را می‌توانید روی بسیاری از حساب‌های کاربری ببینید. درحالی که حساب کاربری تنها متعلق به یک نفر است، این افراد دوست دارند عکس خود و همسر یا نامزدشان را در یک قاب به جای عکس تکی‌شان به نمایش بگذارند.

می‌خواهید چه بگویید؟

برای دوستان مجردتان، این تصویر کمی متظاهرانه به نظر خواهد رسید. آنها تصور خواهند کرد شمایی که تازه مهر عاشق شدن را در شناسنامه‌تان وارد کرده‌اید، می‌خواهید توانایی‌تان در به دست آوردن دل یک مرد و ازدواج با او را به رخ بکشید. دوستان متاهل‌تان هم ممکن است گاهی به‌خاطر عشقی که در این عکس به نمایش گذاشته‌اید به شما حسودی کنند و گاهی به این دلیل تحسین‌تان کنند.

اما گذشته از نمایش عشق، احتمالا دلیل دیگری پشت انتخاب این تصویر در ذهن شما وجود داشته است. بعید نیست شما با قرار دادن خود در کنار همسرتان بخواهید حاشیه امنی را برای خودتان فراهم کنید و به مردهایی که در لیست‌تان هستند بگویید که در کنار کسی هستید که او را عاشقانه دوست دارید. گذشته از این، اگر همسری حساس داشته باشید که از حضور شما در شبکه‌های اجتماعی مجازی راضی نیست، احتمالا با انتخاب این عکس می‌خواهید به او اطمینان دهید که جایی برای نگرانی وجود ندارد و شما او را از هیچ‌کس پنهان نخواهید کرد.

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here