خداحافظ آمریکا؛ برندهایی که نباید گولشان را بخورید

0

روزنامه هفت صبح: بعضی برندها و کالاها شهرت شان را مدیون آمریکایی بودن شان هستند. لابد چون خیلی ها تصور می کنند برند آمریکایی به معنای تضمین کیفیت محصول است. اگر شما هم جزو چنین افرادی هستید، بهتر است لااقل بدانید برندهای زیادی وجود دارند که با وجود رونمایی در آمریکا در حال حاضر دیگر آمریکایی به حساب نمی آیند و از این کشور رفته اند.

۱. برگرکینگ Burger King: در سال ۱۹۵۴ جیمز مک لامور و دیوید ادگرتون یک مغازه کوچک همبرگرفروشی را به نام برگرکینگ در میامی باز کردند که همبرگرهایشان را به مشتری ها ۱۸ سنت به همراه میلک شیک می فروخت. سه سال بعد آنها با اضافه کردن اجاق گاز همبرگر زغالی را معرفی کردند. در سال ۱۹۶۷ این مغازه به فروشگاه های زنجیره ای فیلسبری فروخته شد و بعد از مک دونالد بزرگترین برگر زنجیره ای در ایالات متحده شد. در دهه های بعد، بعد از چند سری ادغام، چندین، بار مدیریت آن تغییر کرد تا در سال ۲۰۱۰ مجددا توسط یک شرکت خصوصی خریداری شد. در حال حاضر برگرکینگ با یک فست فود کانادایی و یک فروشگاه زنجیره ای دونات به اسم تیم هورتون ادغام شده است.

۲. تریدر جوز Trader Joe’s: تاریخچه ایجاد فروشگاه زنجیره ای تریدر جوز به سال ۱۹۶۷ بر می گردد. هنوز اولین فروشگاه آن در کالیفرنیا دایر است، اما کسب و کار آن تغییر کرده است. مالک این برند از یک سوپرمارکت کار خود را آغاز کرد.

۳. لاکی استریک Lucky Strike: این برند در سال ۱۸۷۱ در ویرجینیا تاسیس شد و پس از آن یک شرکت بزرگ توتون و تنباکو  آمریکایی را تاسیس کرد. این شرکت بعدها توسط یک شرکت بریتانیایی خریداری شد.

۴. جنرال الکتریک General Electric: شرکت لوازم الکتریکی بیش از یک قرن است که در آمریکا شناخته شده است. در سال ۲۰۱۶ این برند توسط بزرگترین شرکت لوازم خانگی چینی هایر به قیمت ۵.۴ میلیارد دلار خریداری شد.

۵. امریکن اپارل American Apparel: این برند آمریکایی که در کالیفرنیا به ثبت رسیده بزرگترین تولیدکننده لباس در آمریکای شمالی بود که بیش از دو دهه کار کرد اما در سال ۲۰۱۵ ورشکست شد. این شرکت دو سال تلاش کرد که شرایط خود را بهبود بخشید. در سال ۲۰۱۷ شرکت پوشاک کانادایی گیلدان مالکیت معنوی و تجهیزات تولیدی این شرکت را به قیمت ۸۸ میلیون دلار خرید.

۶. سان گلس هات Sunglass Hut: این برند در میامی تاسیس شد. استیفن زیف عینک سازی بود که کار خود را با یک کیوسک در بازار در سال ۱۹۷۱ آغاز کرد. او تا سال ۱۹۸۶ فروشگاه های خود را به ۱۰۰ فروشگاه رساند. این برند در سال ۲۰۰۱ به یک شرکت ایتالیایی به قیمت ۴۶۲ میلیون دلار فروخته شد.

۷. هلمانز Hellman’s: اگرچه فرانسوی ها اولین کاشف سس مایونز هستند، اما ریچارد هلمن یک مهاجر آلمانی در سال ۱۹۰۵ در نیویورک یک آشپزخانه برای فروش غذاهای خانگی باز کرد که غذاهای او با سرو سس مایونز به سرعت محبوب شد. در سال ۱۰۳۲ این برند توسط شرکت بست فودز در سال ۲۰۰۰ به میزان ۲۰.۳ میلیارد دلار خریداری شد.

۱+

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here