دنیای متفاوت درونگراها و برونگراها

0

دنیای متفاوت درونگراها و برونگراها

امروزه برونگرایی را به عنوان یک نقطه قوت و درونگرایی را نقطه ضعف افراد مطرح می‌کنند و تلاش می‌کنند با تمرین‌ها و آموزش‌های مختلف، همه افراد را به سمت برونگرایی سوق دهند.

دنیای ما، سوگیری مثبتی به سمت برونگرایی دارد. حداقل در حوزه‌ی مدیریت و کسب و کار و فروش و مهارت‌های فردی، بسیاری از کسانی که شناخت دقیق علمی و تجربه‌ کافی در حوزه‌ی مدیریت و پرورش انسان‌ها ندارند، برونگرایی را به عنوان یک نقطه قوت و درونگرایی را به عنوان نقطه ضعف مطرح می‌کنند.

به همین دلیل، ما به بحث درونگرایی و برونگرایی نگاهی می‌اندازیم. شاید بتوان از این طریق کمی تعادل را به سمت درونگراها، که به هر حال بخش بزرگی از جامعه‌ی انسانی را تشکیل می‌دهند، بازگردانیم.

نحوه برخورد با افراد درونگرا و برونگرا در حوزه جامعه‌شناسی و انسان شناسی دارای مباحث بسیار است. اگر چه ممکن است هر یک از ما ترکیبی از این دو روحیه را داشته باشیم که البته، یکی از این دو رفتار در ما قالب‌تر باشد. هردو گروه (درونگراها و برونگرا‌ها) معمولا روش خاص خود را برای رفتار دارند ولی به طور کلی، می‌توان هفت نکته‌ای که در افراد درونگرا و برونگرا عمومیت دارد، اینگونه ردیف کرد؛

۱- افراد درونگرا معمولا افراد خجالتی هستند.

۲- افراد درونگرا معمولا سخنران‌‌های خوبی در جمع نیستند.

۳- درونگراها معمولا افراد شادی نیستند یا بهتر است بگوییم برونگرا‌ها افراد شادتری هستند.

۴- شما ممکن است جز درونگراها یا برونگرا‌ها باشید.

۵- برونگراها معمولا شنوده خوبی نیستند.

۶- افراد برونگرا معمولا سکوت و تنهایی را دوست ندارند.

۷- برونگراها معمولا زیاد عمیق نیستند.

گفته می‌شود؛ درونگراها، بر خلاف برونگراها،‌ زمانی که در جمع حضور دارند، انرژی از دست می‌دهند. برونگراها، هر زمان احساس کنند که به اندازه‌ی کافی انرژی و انگیزه ندارند، می‌توانند با حضور در جمع‌ها، مهمانی‌ها، حرف‌ زدن با غریبه‌ها در خیابان و کافی شاپ‌ها، تلاش‌ برای دوست شدن با افراد ناشناس در شبکه‌های اجتماعی، انرژی به دست بیاورند.

برخلاف آنان یک فرد درونگرا، ممکن است با خلوت کردن محیط خود، مدتی فکر کردن، کتاب خواندن و هرگونه فعالیت‌های انفرادی انرژی به دست بیاورد. فرد درونگرا در یک مهمانی تقریبا غریبه خسته می‌شود و انرژی از دست می‌دهد. ترجیح می‌دهد در جمعی باشد که از قبل آنها را شناخته باشد. این افراد، اگر در شبکه‌های اجتماعی،‌ درخواست‌های متعدد دوستی و ایجاد رابطه ببیند،‌ دچار استرس می‌شوند. چرا که آنان برای پذیرش یا عدم پذیرش هر یک از درخواست‌ها، ساعت‌ها فکر و با دوستان خود مشورت خواهند کرد.

شرودر جونز در باره این رفتار درونگرا‌ها می‌نویسد: مدت زمانی را که یک درونگرا برای تایید یا عدم تایید یک درخواست دوستی در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کند، یک برونگرا،‌ رابطه‌ی عاطفی کاملی را شروع و شاید حتی آن را به پایان هم رسانده باشد!

حتی‌با توجه به اینکه منبع انرژی درونگراها برای تعاملات اجتماعی محدود است، ممکن است برای حضور در گروه‌های اجتماعی مقاومت نشان دهند.

درونگراها، گاهی اوقات به برونگراهایی که اصرار دارند آنان را با خود به مهمانی، پارک، جلسه، کافی شاپ و… ببرند، به چشم شکارچی که می‌خواهند آنها را شکار کرده و انرژی آنان را بگیرد، نگاه می‌کنند.

البته به خاطر داشته باشیم که اینکه کسی درونگرا است به آن معنا نیست که تحت هیچ شرایطی به همراه بودن با دیگران نیاز و علاقه ندارد. تنها نکته‌ای که مهم است این است که تعامل اجتماعی برای این افراد، گرانقمیت است و ترجیح می‌دهند این منبع ارزشمند انرژی گرانقیمت را به هر دلیلی و برای هر کسی و در هر موقعیتی خرج نکنند.

در رفتار با افراد درونگرا باید نکاتی را رعایت کنید؛ آنان را مجبور به انجام کاری که دوست ندارند نکنید. تا زمانی که از شما خواسته نشده، وارد فضای شخصی آنان نشوید. آنان را وارد بحث‌های طولانانی نکنید. آنان را به جمع‌های غریب دعوت نکنید.نگذارید انرژی تعامل اجتماعی آنان بی‌دلیل خرج شود. لازم نیست بپرسید که به دنبال چه کتابی می‌گردند. اگر لازم باشد از شما خواهند پرسید. اگر هم می‌خواهید کمک کنید، همینکه بگویید؛ اگر کمکی لازم بود به من بگو، کافی است. اینکه بالای سر آنها بایستید و تلاش کنید که یاریشان کنید، بیشتر از ایجاد احساس مثبت، برای آنها آزاردهنده خواهد بود.

اگر هدف شما ایجاد دوستی و رابطه باشد، احترام گذاشتن به این فضای شخصی و ایجاد امنیت ارتباطی، شانس بیشتری را برای ورود به فضای امن افراد درونگرا، برای شما ایجاد خواهد کرد.

افراد برونگرا دوست دارند برای هر رفتاری، توضیح بدهند و توضیح بشنوند. درونگراها معنای رفتارهای ما را بدون کلمات هم می‌فهمند و حوصله توضیح دادن ندارند.

هر چقدر افراد برونگرا از شنیدن فراری هستند، افراد درونگرا شنوندگان خوبی برای حرف‌های شما هستند. کانویلر می گوید؛ برخلاف برونگرا‌ها که در جمع انرژی میگیرند. درونگراها در تنهایی و با گوش کردن به موسیقی خود با هدفون انرژی می‌گیرند.

و نکته آخر اینکه سعی نکنید همه افراد را به یک چشم نگاه کرده و یا شبیه هم کنید. افراد هر کدام دنیای متفاوت و خاص خود را دارند. آنان در موقعیت‌های مختلف عملکردهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند که گاهی به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست. حتی نمی‌توان با طبقه‌بندی‌های علوم جامعه شناسی و انسان‌سناشی آنان را طبقه‌بندی یا گروه‌‌‌های مختلف جا داد.چرا که انسان هنوز به مقدار بسیار زیاد موجود ناشناخته است.

منبع:همشهری آنلاین

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here