دیدگاه اسلام نسبت به ورزش چیست؟

0

دیدگاه اسلام نسبت به ورزش چیست،از وظایف مهم و خطیر بخش امور تربیتی و پرورشی در مدارس می توان به توجه مستمر به منویات و رهنمود های امام راحل و مقام معظم رهبری و اهتمام برای اقامه نماز جماعت و اعتلای فعالیت های قرآنی و تعظیم شعائر دینی و انقلابی در مدرسه می باشد، بر همین پایه، بخش مرکز یادگیری همراه همیشگی معلمان پرورشی در چند سال اخیر فعالیت هایی در بخش شعرهای مناسبتی، متن مجری های مناسبتی، قرآن و صبحگاه در مدرسه مقالاتی را ارائه داده است، با توجه به استقبال این عزیزان در مدرسه، بر آن شدیم که با ارائه مسائل و شبهات دانش آموزان در سنین مختلف، آن ها را برای ورود به جامعه بزرگ تر از خانواده و مدرسه آماده نماییم. بسیاری از مسائل طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، دانش آموزان و خانواده های آن ها را با سبک زندگی اسلامی آشنا می نماید.در این بخش به یکی از بزرگترین دغدغه های خانواده ها و دانش آموزان خواهیم پرداخت و تلاش بر آن داریم که دانش آموزان پس از آشنایی با این مبحث در آینده ای نه چندان دور در زندگی خود با درک درست از آموزه های دینی بتوانند زندگی شایسته ای را انتخاب کنند.

ورزش در سنین کودکی و نوجوانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در پایین به طرح برخی از این ویژگی ها پرداخته شده است. شاید کانون گرم مدرسه و  زنگ های پرورشی زمان مناسبی باشد برای دبیران محترم پرورشی که بخواهند در مورد اهمیت ورزش کردن و عادت دادن دانش آموزان به ورزش روزانه و روی آوردن به یاد گرفتن ورزشی خاص در سطح حرفه ای صحبت کنند؛ زیرا همان طور که می دانید یکی از راه های پیشگیری از اعتیاد در سنین جوانی و نوجوانی ورزش کردن می باشد.

دیدگاه اسلام نسبت به ورزش چیست؟  اسلام چه ورزش هایى را مطرح مى کند؟
 
اهمیت و جایگاه ورزش

انسان مسلمان، هم به جسم قوى نیازمند است و هم به روحى قوى؛ جسم قوى براى خدمت به دین و جامعه انسانى و اسلامى و روح قوى براى غلبه بر شیطان و هواى نفسانى و اطاعت از فرامین الهى. ازاین رو، اسلام در کنار توجه به روح آدمى، به آمادگى جسمانى نیز توجه نموده است و ازاین رو، شاهد تأکیداتى نسبت به ورزش هایى از جمله شنا، سوارکارى، تیراندازى، نیزه پرانى، و… مى باشیم.

رسول خدا (ص) می فرماید: «هر که تنش سالم است و در جماعت خویش ایمن است و قوت روز خویش دارد جهان طبق مراد اوست» (نهج الفصاحه، ص ۷۲۴).

امام صادق علیه السلام کسالت و بى قرارى را کلید کارهاى ناشایست بیان مى فرماید که انسان باید از آن پرهیز نماید: «از کسالت و بى قرارى بپرهیز؛ به درستى که آن ها کلید هر بدى اند؛ کسى که کسل است حقى را ادا نمى کند و کسى که بى قرار است بر حقى صبر نمى کند» (ابن شعبه حرانى، ۱۳۶۳، ص ۲۹۶).

تحقیقات بسیارى نشان داده است که ورزش علاوه بر این که ابزار ارزشمندى براى حفظ سلامت جسمانى است، رابطه نزدیکى با سلامت روانى و به ویژه پیشگیرى از بروز ناهنجارى هاى روانى دارد. ورزش از اضطراب و افسردگى مى کاهد، اعتماد به نفس را افزایش مى دهد و به ویژه در سنین کودکى و نوجوانى، راه کار سالمى براى آزاد کردن انرژى هاى اندوخته شده است. در نتیجه تمرینات ورزشى مداوم، میزان جریان خون در مغز افزایش مى یابد. افزایش جریان خون موجب اکسیژن رسانى بیشتر و تغذیه بهتر نرون هاى مغز شده و از تنگ شدن عروق مغز جلوگیرى مى کند. این تأثیرات خود موجب پیشگیرى از فراموشى ذهنى در سالمندى مى شود.
 
انواع ورزش در اسلام

در این جا به برخى از ورزش هایى که در منابع اسلامى به آن اشاره شده مى پردازیم.

۱. دو و میدانى:

دوومیدانى ورزشى است که به عنوان مادر ورزش هاى دیگر مطرح مى باشد. در روایات مطرح شده که پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله گاهى با افراد مسابقه دو مى دادند و گاهى حضرت برنده مى شدند و گاهى دیگران (طوسى، بى تا، ج ۶، ص ۲۸۹).

ورزش،جایگاه ورزش،اسب سوارى،شنا

۲. اسب سوارى:

پیامبر صلى الله علیه و آله اسبى به نام «عضبا» داشتند که با آن با اصحاب خود به مسابقه مى پرداختند و غالبا پیروز مى شدند و گاهى هم شکست مى خوردند.

 امام باقر علیه السلام مى فرماید: «رسول خدا مسابقه اسب دوانى ترتیب داده و جوایز را از مال خویش پرداخت مى کرد» (حرّعاملى، ۱۴۱۴ق، ج ۱۳، ص ۳۵۱).

۳. شنا:

از جمله ورزش هایى که به آن سفارش شده، ورزش شنا مى باشد. امام على علیه السلام از پیامبر صلى الله علیه و آله نقل مى کند که آن حضرت فرمود: فرزندانتان را تیراندازى و شنا بیاموزید (کلینى، ۱۴۲۹ق، ج ۶، ص ۴۷).

۴. تیراندازى:

یکى دیگر از ورزش هایى که اسلام روى آن تأکید کرده، تیراندازى است. رسول اکرم صلى الله علیه و آله فرمودند: «حق فرزند بر عهده پدرش این است که به او نوشتن، شناکردن و تیراندازى را بیاموزد و روزىِ او را تنها از راه حلال و پاکیزه تهیه نماید»

۵. پیاده روى:

یکى از ورزش هایى که نیاز به امکانات خاصى ندارد و حتى فرد مى تواند در منزل نیز آن را انجام دهد پیاده روى مى باشد. گفته شده: پانزده دقیقه پیاده روى در عین این که ورزش سبکى است، باعث چالاکى و نشاط مى شود و همچنین انقباض ماهیچه ها را از بین مى برد. امام صادق علیه السلام شادابى و خرمى را در چند چیز مى داند و پیاده روى، اسب سوارى و شنا کردن را جزو آن ها برمى شمرد:

«عَنْ أَبِى عَبْدِاللَّهِ علیه السلام قَالَ: النُّشْرَهُ فِى عَشَرَهِ أَشْیاءَ الْمَشْى وَالرُّکُوبِ وَ الِارْتِمَاسِ فِى الْمَاءِ…» (مجلسى، ۱۴۰۳ق، ج ۷۳، ص ۳۲۳).

۶. کشتى:

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله شبى به خانه فاطمه زهرا علیهاالسلام آمدند. امام حسن و امام حسین علیهماالسلام در سنین کودکى بودند. آن حضرت به آن ها فرمودند: بپاخیزید و با یکدیگر کشتى بگیرید. آن ها هم برخاسته و کشتى گرفتند. دیگران نیز آن ها را تشویق مى کردند. همچنین پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله از محلى عبور مى کردند که دو نفر در حال کشتى گرفتن بودند. حضرت آن ها را از این کار منع نکردند.

۷. وزنه بردارى:

پیامبر به جمعیتى رسیدند که در حال بلندکردن وزنه هایى از سنگ بودند. ایشان معیارهاى معنوى را براى قوى ترین فرد بیان کردند. حضرت از آن ها سوال کرد: براى چه این کار را مى کنید؟ جواب دادند: براى این که قوى ترین و زورمندترین فرد را بشناسیم.

پیامبر فرمودند: آیا دوست دارید من بیان کنم براى شما چه کسى از همه نیرومندتر است؟ گفتند: آرى. حضرت فرمودند: قوى ترین فرد آن کسى است که هنگام خشنودى، رضایتش او را در باطل و زشت داخل نکند و هنگام عصبانیت، او را از محدوده حق بیرون نکند و وقتى قدرت یافت به آنچه حق او نیست دست نبرد.

بنابراین ورزش کردن در دین امری پسندیده و مطلوب است؛ زیرا تفریح و سرگرمى سالم و ورزشى که جسم و عقل را نشاط مى‏بخشد، از چیزهایى هستند که براى انسان لازمند و چون اسلام دین فطرت است، به همین جهت این تمایل را به رسمیت شناخته و آن را تأیید و تحکیم نموده است، و در حدیث شریف آمده است: همانا براى پروردگارت بر گردن تو حقى است و براى جسمت هم بر تو حقى است و… پس به هر صاحب حقى، حق خودش را ادا کن.

منبع :tebyan.net

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here